Stredná zdravotnícka škola Michalovce rešpektuje ochranu vašich údajov

Táto internetová stránka používa technológiu cookies. Je Vaším právom neudeliť súhlas s používaním súborov cookies alebo ich používanie zablokovať.
V takom prípade sa môže stať, že bude pre Vás obmedzená alebo vylúčená úplná funkcionalita niektorých častí prehliadanej webovej stránky.

Kalendár

október 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Regionálne kolo súťaže v prvej pomoci žiakov SZŠ

 • Podrobnosti:
  Napísal/a: PhDr. Jana Pustai Selecká, jaz. korekcia článku Mgr. Stanislava Markovičová

 • 16-apríl-2019 22:14
Regionálne kolo súťaže v prvej pomoci žiakov SZŠ

Michal Kubovčík alias SEPRP nás privítal zaujímavým videopozdravom: „Zdravím všetkých účastníkov súťaže v prvej pomoci na Strednej zdravotníckej škole Štefana Kluberta v Levoči. Prajem vám, aby sa vám darilo, aby ste si dobre zasúťažili, a hlavne, aby to, čo sa naučíte, ste v živote nemuseli používať. Ale keďže ste zdravoťáci, mali by ste prvú pomoc ovládať, takže držím palce.“

Motivovaní týmto úžasným povzbudením sme vstupovali do „boja záchrany“. Náš tím, žiačky z III.ZB triedy, Tamara Mišková (Tami), Xénia Hatványiová (Xeni) a Elena Laporčáková (Eli) sa prebojovali z 9 družstiev regionálneho kola na 1. miesto v súťaži prvej pomoci žiakov stredných zdravotníckych škôl. Hosťujúca a zároveň organizujúca Stredná zdravotnícka škola Štefana Kluberta v Levoči vytvorila vhodné podmienky na realizáciu súťaže, ktorá prebiehala 12.4.2019.
Jednotlivé tímy preukazovali teoretické vedomosti a praktické zručnosti v poskytovaní prvej pomoci na jednotlivých stanovištiach. Za tajomnými názvami jednotlivých stanovíšť, napríklad „Za dedinou“, „U babičky na prázdninách“, „Cestou necestou“, „Múdra sova“, sa skrývali modelové situácie.
Súťažiaci zachraňovali ranených pri prepadnutí ozbrojeným komandom, so zástavou srdcovej činnosti, ošetrovali rany po uštipnutí hadom, s cudzím telesom v rane v brušnej dutine, s otvorenou zlomeninou, pneumothoraxom. Poskytovali prvú pomoc človeku s diabetom a s anafylaktickou reakciou. Vedomostný test pozostával z náročných otázok z oblasti záchrany ľudského života a príznakov poranení. Nad priebehom súťaže a garanciou správnosti postupovania v zachraňovaní dohliadali profesionálni záchranári a porotcovia z radov pedagógov.
O prvé miesto sme museli zabojovať v rozstrele kardiopulmonálnej resuscitácie na špeciálnej figuríne s vyhodnocovacím grafom s družstvom zo SZŠ z Prešova, nakoľko sme dosiahli rovnaký počet bodov. “My sme to však nevzdali. Povzbudzovali sme sa naším krédom -My bojujeme ako tím-“. Napokon líderka nášho tímu Tami v rozstrele KPR vybojovala 1. miesto pre našu školu a tým aj realizáciu regionálneho kola súťaže v budúcom školskom roku 2019/2020. Vysoké percento našej úspešnosti v KPR oproti súperovi nám prinieslo vytúžený úspech.
Pred odchodom na súťaž nás sprevádzali piesne legendárnej skupiny Queen. Naši úspešní súťažiaci by si zaslúžili zahrať od nich slová piesne „ We Are The Champions“. Za ich úspech im srdečne blahoželáme.
Naše poďakovanie patrí organizátorom súťaže za profesionálny prístup a vytvorenie podmienok pre súťaž, vedeniu našej školy za možnosť prípravy súťažiacich a vyučujúcim, ktorí žiakov pripravovali, Mgr. Ivete Rusnákovej, PhDr. Jane Pustai Seleckej.

SZŠ Vstúpte ...

Pridané fotogalérie

 1. 0
 2. 1
 3. 2
 4. 3
 5. 4
 6. 5
 7. 6
 8. 7
Pozrite si nové číslo